Fotky z mého téměř pravidelného kondičního chození po okolí Ostopovic.
Pro výstavu OSTOPOVSKÝ CHODEC v Knihovně Ostopovice.
Velkoformátová a dvě panoramatatické řady fotografií stejné výšky.
Jsou nejslavnějším a současně nejstarším přírodním útvarem na území obce. Pamatoval si je fenomenální ostopovický pamětník pan Duda jako dítě už vzrostlé, "stejně" velké jako dnes, samozřejmě v daleko lepší kondici. Mě v jejich sedle kmenů fotili moji rodiče a já v nich dnes fotím svoje vnoučata.
Jsou putovním místem a se svým okolím mají nezpochybnitelný genius loci. Tři břízy jsou také symbolem historické i novodobé občanské vzájemnosti v mnoha osobních, rodinných i spolkových formách. Místem společenského setkávání, turistických zastávek, nebo cílů.
Když tudy téměř každý den chodívám, tak se mi postupně do pocitů zaznamenává dlouhý plynoucí pruh vizuálních vjemů, které se postupně mění na pamatované zážitky, podle toho, jak silně něčím zaujaly. A když si zpětně přehraji cestu, kterou jsem šel, tak mi hlavou proběhnou nejvýznamější pohledy do krajiny, které se na chvíli, či delší dobu uchovají jakoby jednotlivé fotografie vedle sebe.
Vystavená kolekce fotografií je nejen dokumentární mapou krajiny a cest, kterými chodím, ale i záznamníkem změn místní přírody v čase.
Přední hora v mlze a mlha, kam jsem se podíval
Po pár krocích se náhle rozsvítil ostrý svit odrazu skromných slunečních paprsků
Objal mne vesmírný pocit chladného nekonečného nedohledna i blízkosti s kapkou majákové příchuti.
Mapa zobrazuje okolí obce s běžně používanými cestami v lesích a mezi poli. Na některých místech je
možné pohlédnout na horizont, až za hranice katastru
Tenká modrá čára je jedna z cest, kterou chodím. Trasu cesty lemují kousky příčných vrstevnic. Silná červená linka vyjadřuje chůzi do kopce, hustota vrstevnic znázorňuje přibližně prudkost stoupání. Tato cesta částečně vede přes LESNÍ NAUČNOU STEZKU NA PŘEDNÍ HOŘE, také VYCHÁZKOVÝM OKRUHEM OKRUHEM OKOLÍM URBANOVA KOPCE a NAUČNOU STEZKOU OKOLÍM ŠELŠE.