PETR DUBJAK O MNĚ | AKTIVITY PROJEKTY VÝSTAVY PUBLIKACE | FOTKY KRESBY OSTATNÍ
Postupně jsem se dopracoval, snad lépe míněno dozrál k tomu, že vyhledávám a fotím si různá konkrétní témata a v některých motivech ihned, nebo později nacházím různé významy, symboly, podobenství, přesahy. Možná se to děje i naopak, kdy podvědomí mne vede k tomu se zastavit se u reality, nebo situace a zaznamenat ji. K některým fotkám přidávám i texty, od jednoslovných názvů, slovních přesmyček, až po delší příběhy, vztahující se k tématu.
  AKTUÁLNÍ    1    2    3    
TECHNORGASMUS
Na ploše bezmála 1500m2 najdete v MUZEU MOTORISMU ve Znojmě čtyřicet předválečných automobilů, desítky motocyklů, bicyklů, stabilních motorů. Dále zemědělské traktory, parní stroje, motory pro pohony mlýnů, benzínové pumpy, smaltované reklamní tabule, kočárky, šlapací autíčka, dětské hračky a další stovky exponátů tykajících se motorismu a to do roku výroby 1950. Zajímavostí je největší sbírka heverů u nás (možná i v Evropě). Dobovou atmosféru doplňují vtipně instalované figuríny oblečené ve stylu třicátých let. Skutečné fandy potěší sbírka dobových prospektů, řidičských průkazů a desítky dalších tiskovin, týkajících se motorismu. Uvidíte téměř 5000 exponátů !
VŠECHNO BUDE
Brno myslí na budoucnost! Proto spolu s odborníky i Brňany připravilo strategii, která definuje vizi rozvoje města až do roku 2050 a jasné priority do roku 2030. A to není všechno. Aby nezůstalo jen u plánování, pro nejbližší roky nyní vzniká seznam zcela konkrétních projektů, které pomohou Brno proměnit v moderní a sebevědomé město v srdci Evropy.
ZE ŠIROKA JSEM OBEŠEL NÁMĚSTÍ
Zkusil jsem si černobílé pouliční fotografování v Brně.
S objektivem s velkým úhlem záběru je třeba přijít hodně blízko k objektu, člověku, mnohdy až k hranici intimní zóny.
OPUSTIT OBVYKLOU TRASU, NATANKOVAT TICHO, KLID A NEOBVYKLOU KRÁSU ...
Přírodní památka Střelická bažinka je zvláště chráněné území v katastru obce Střelice. Leží v nadmořské výšce 270 m n.m. v nivě říčky Bobravy při levém břehu pod železničním náspem trati Střelice - Moravské Bránice a je tvořena slatinným mokřadem ...
Železniční viadukt u Střelic se nachází na trati Brno – Hrušovany nad Jevišovkou. Postaven byl v roce 1870 a byl součástí dráhy Rakouské společnosti státní dráhy vedoucí z Vídně. Most o délce přibližně 60 m překračuje údolí říčky Bobravy se silnicí mezi Střelicemi a Radosticemi. Je rozdělen na tři části: dva krajní oblouky s pilíři a střední pole s ocelovou příhradovou konstrukcí.
Autem se dá zastavit přímo u cihlového oblouku železničního viaduktu a pěšky pokračovat podél náspu dál od silnice. Jen je třeba přehročit žabí zábranu a dávat pozor na místa, kam šlápnout. Z této pěšiny lze postupně podniknout odbočky k jezírkům, bažinám, mokřadům, třímetrovým trsům trav, torzům stromů a chomáčům keřů, ovšem pokud je v těch prostorách sucho.
VNÍMAL JSEM JEN BÍLÉ KVĚTY
Mandloňový sad je unikátní v České republice. V době největšího rozmachu tohoto sadu v něm rostlo 50 tisíc mandloní. Nic obdobného neexistovalo v celé Střední Evropě. V květnu 2015 začala hustopečským mandloňovým sadům nová éra. K devíti stovkám zbylých stromů přibylo téměř sto padesát mladých výpěstků.
Chtěl jsem to tam zachytit nějak jinak, než ostatní, a to jich tam bylo, když bylo všechno rozkvetlé, a hezky bylo. Napovědělo mi stoupání do schodů místní rozhledny, kdy v jedné výškové hladině se rozprostřel pohled do nepropustného souvislého moře mandloňových květů. Navíc mi přišlo vtipné a souvislé, když se mezi návštěvníky objevila dvojce s vlasy, jako ty květy.
STŘETY SYMBOLŮ
Dva protichůdné, zásadně neslučitlné a nesmiřitelé symboly prezidentství posledních údobí našeho státu. Pod stropem visely záměrně a na protest tomu dnešnímu velké červené trenky. Ale z jednoho náhodného pohledu jejich osvětlení vrhá stín ve tvaru srdce, jako znamení naděje zániku aktuální kultury od současné hlavy státu a snad i naděje návratu demokratického stylu té nové.
V pražské kavárně Café kafíčko
při jedné vernisáži.
ZVLÁŠTNOSTI A SOUVISLOSTI
JARNÍ SLUNOVRAT
Slunce teď
trochu víc zatopí
ÚVéčkama PolyEthylénům,
Chlorofyly si jej hezky užijou.
ZVLÁŠTNOSTI A SOUVISLOSTI
NÁKLADNÍ DO STŘELIC
podvečer a nepříjemná zima
mírné táhlé stoupání nové trati
vlak celý žlutý
několik lokomotiv
pomalu, těžce, namáhavě
motory naplno, sotva jel
vlnilo se jejich souznění
i pocit
stejně tolik tun
LIST
Asi proto, že vítr náhodně přifoukl k rozbitému zpětnému zrcátku na kraji silnice stvol trávy a vyjádřil jej jako stopku a celek se vyjevil, právě jako spadený list.

Ale až pak doma jsem si vzpomněl na svoji drobnou kolizní událost, kdy mi před nedávnem
v tom místě do protisměru předjížděl osobák a právě si svoje zrcátko o to moje asi roztřískl.
Měl svoje auto stopnout a počkat, protože on měl před sebou překážku v provozu. Asi jsem také spolupachatel tohoto "uměleckého díla"
NUDA V AUTĚ
Měl jsem něco převzít v Pršticích. Přijel jsem včas, ale dovozce se opozdil. Zůstal jsem v autě, pustil si rádio a pomalu se ponořil do sebe. Jak vše uvnitř pomalu chladlo, začal jsem si postupně podupávat do rytmu písniček. Zaparkovaný na chodníku jsem trčel i kus do silnice. Občas nás někdo obešel, protože jsme mu zavazeli v cestě a také nás objížděla auta. Zpomalovala, nebo zastavovala těm v protisměru. V mým už byla zima, nepomáhalo moc ani podupávání, ale topit se mi stoje na jednom místě nechtělo. Někudy mi sem zatéká, tak se skla ze vnitřku postupně zamlžila. A tím levé zpětné zrcátko spustilo spektákl různých září různých barev a všelijakých pohybů. V ten moment bylo po nudě, i na zimu zapomněl. Vzal jsem foťák a začal. Jak ta auta kolem svítila, brzdila a blikala, tak se různě všechna ta krása promítala na mé milé mlhy. Prošel poslední viditelný chlap, tak jsem ho taky vzal. Začalo se pomalu stmívat a optická hra se ještě dál dramatizovala. Poslední auto bylo až to s mým zbožím.
NUDA V AUTĚ
STREET Brnem
Když jdeš po dlouhé době do Brna a místo na Staré radnici pod stropem potkáš krokodýla u Hlavního nádraží na břehu Stříbrného jezera
a z Brna za tmy domů
SPOLU
s napětím sleduji,
jak nitkami spojení proudí
s jistou průchodností Ohmův zákon
sblížení
ZIMA 2021/2022
JINÉ SVĚTY
Jinak voní seno koním, jinak voní jejich kobylince zahradníkům. Dnes jsem na nich byl, poklidil jsem od nich půlku koňského výběhu a zaryl jsem jich zatím polovinu na zahradě ... Zkusil jsem tam portrét jednoho poníka, strčil jsem mu mobil do talíře a zmáčknul ...
teď na monitoru udiveně koukám, jak
úžasné má oko,
jak Země z Vesmíru
KORÁLEK
ONÉ SVĚTY
STREET ve Zlíně ...
Tak dlouho jsem chodil kolem po městském trávníku, až jsem došel k průmětu vzájemného doteku rohů vrcholu slavné Jednadvacítky s hranami Velkého Fibonacciho. Toto vizuální spojení mi přišlo jako symbol vrcholu strategického koncepčního vlivu, uplatněný na úspěšně uskutečněné realitě.
STREET ve Zlíně ...
Tak dlouho jsem čekal na nějakou situaci, která se vyvine na schodech. Při tom jsem seřizoval svoji polohu vůči rohů vertikálám stěn a horizontálám stropního světla s liniemi schodů. Street fotka je o trpělivosti, náhodě a pohotovosti. Také je potřeba předem mít správné nastavení záznamového zažízení, aby ani to nezdržovalo.
ELEKTROKOLO
TANKOVÁNÍ ZA LETU
TORNÁDO MONOKULTURY
CESTA CO NIKAM NEVEDE
Taraxacum sanctum et Taraxacum officinale
pohled pod zapadající slunko do pole s jetelem,
ve kterém zářily svaté hlavy odkvétajících pampelišek
První máj, Lásky čaj
Dnes se budu Ošetřovat se Členy Rodiny
HLADINA
stahuje z oblohy vrásky
a utápí je do svých hlubin
kde je rozpouští
a krmí jimi
své dno
BRÁZDA VE STÍNU ENERGIE
jak široko tak daleko,
rovnou na vrchol
bloudíme spolu,
od pólu k pólu
Les si stáhne do svých hlubin Měsíc
a nakrmí Jím světlušky
MLUVIL TAK POMALU,
že na mě už nezbyl kredit
PESAŽEŘI

PŘEKVAPENÍ V CENTRU METROPOLE
na okraji parku, za křovím, za plotem