PETR DUBJAK O MNĚ | AKTIVITY PROJEKTY VÝSTAVY PUBLIKACE | FOTKY |
AKTIVITY   PROJEKTY AGROFÓRY POCTY CITY POCITY BÍLÁ VRÁNA ČERNÝ PETR MĚSTA   VÝSTAVY DIVADLO BEZ ZÁBRADLÍ STARÁ ŠKOLA KLUB LEITNERKA VINIČNÍ ALTÁN   PUBLIKACE ZPRAVODAJE 2022 ZPRAVODAJE 2021
FOTKY AKTUÁLNÍ     1   2   3  OKOLÍ OSTOPOVIC PODOBENSTVÍ PŘESAHY  
CURIOSITY
Kuriozita - nejobsažnější definici tohoto pojmu jsem našel na slovenském portálu ESTETICKÝ SLOVNÍK: "Kuriozita je vzácný předmět nebo myšlenka, které pocházejí z neobvyklých souvislostí, z dalekých krajin alebo nebo z dávných dob. Kuriozita sa vymyká platným estetickým normám dominantní kultury, ale v protikladě k bizardnímu je nenarušuje, protože se hodnotí jako věc mimo jejich systému. V protikladě je i k raritě, kdy se u kuriozity zdůrazňuje její vzdálený původ."
Curiosity je také pojmenování známého vlastního vozítka Marsovské vědecké laboratoře MSL (Mars Science Laboratory) v rámci kosmické sondy americké NASA, která je určená pro průzkum povrchu Marsu.
CHLÉB - zátiší se zimním motivem
Krájel jsem vánoční, brzoráno koupený, čestvě upečený, voňavý Valetický chléb. Čtverec mu říkají a pak byl fakt dobrý. Pro sebe jsem si nechal úkrojek s hustou bílou moučnou vločkou v razítku. Druhá třetina putovala do mražáku, třetí díl jsem nabídl na výměnu za jiný. Prý je taky dobrý. Na hřbetě kůrky mi tak přistála s kouskem symbolické spirály zasněžená krajina koloběhu života. Spolu vedle chuti i krása.
LABUTÍ TÍSEŇ
Když věčné svícení a ukazování kudy mořským trosečníkům, dobrodruhům, pirátům a obchodníkům unaví a vesmírná labuť i se svým souhvězdím slétne na zem a chvíli si tu odpočne.
Přání dobrých tras v úsilí být zdravý, šťastný, spokojený, vyrovnaný ...
KRUHY V OBILÍ
Slunce se skutečně vrátilo
Zdobit jsem začal jadernou fúzí, to prý vznikne nekonečné světlo
Vánoční Brno
POSLEDNÍ ADVENTNÍ NEDĚLE
SYMBOLY BRNA
SPADLO Z ORBITU asi ...
asi Nefritový králík
NA SAMOTĚ U LESA, minimalisticko asociativně imaginativní oxymoron
Moje upíří brýle
Pomáhají mi nasávat motivy, co mě pořád potkávají a nabízí se.
AORTUNEL
Neuvěřitelný zájem byl o stavbu tramvajové trati ze zastávky Osová ke kampusu. Novým tunelem v ten den jeho otevření veřejnosti trpělivě čekalo a nakonec postupně prošlo více než šest tisíc zvědavých budoucích cestujících.
TANEČNICE MÉHO SRDCE
SLEPIČKA
Je to planina, která se zvedá od úpatí Kopce. Je ohraničené zmolou a lesem. Svojí plochou měřuje na sever, tak stín v podzimních časech se tu udrží dlouho do odpoledních hodin. Když zasvítí listopadové už nízké slunko, tak stromy dole obdrží svatozáře, a ty na pozadí neosvícené planiny docela pěkně vyniknou.
Nejkurióznější hodiny na náměstí Svobody jsou sluneční, ne Brněnský orloj
PRAHAIKU
pestrá bez barev,
nesourodá i krásná
nejedna báseň
Fasádní EPS, na našem dvoře už týden sněží.
TOMU STROMY NEROZUMÍ
TOMU STROMY NEROZUMÍ
Měsíc proletěl taky přes naše Slunko
VZOR
Nejlepší BOKEH se dosáhne objektivem FOGILUX
Bokeh lze definovat jako „účinek měkce rozostřeného pozadí, které získáte při fotografování objektu objektivem s vysokou světelností při plně otevřené cloně“. Jednoduše řečeno, bokeh je estetickou kvalitou neostrých oblastí snímku. (definice opsána z googlu)
MLHA mě dnes ráno na chvíli vytáhla z postele, tak jsem kolem sebe nevidoucí chodil po hřebenech ostopovických Kopců
HLAVA XI, odlesk hvězd
Včera nebe promítalo na oblohu úžasnou podívanou ... Jak říkala dcera Lenka jinde venku se psem: "Co krok, to jiný obraz". Já jsem se chystal na poslední chvíli do Sběrného dvora, ale alespoň jsem to otočil přes odbočku do Troubska a vyfotil už jen poslední dějství ...
Miluju podzim ... doma večer už chladno, tak jsem vytáhl staré zimní ponožky 🙂
Slon to má těžký,
když je symbolem štěstí,
chmýří odtíží
Zpěvačka a multiinsrumentalistka Barča Rybníčková z kapely Kolibříkův úlet
PA ŘEZ
"V každém kameni je ukryta socha." - Michelangelova slavná úvaha v sobě skrývá nadějnou uměleckou vizi. A prý stačí odstranit to zbytečné kolem, jak snadné. Se dřevem to je někdy složitější. V tomto případě když se odstraní podstatná část jeho podstaty. Také snadné, ale jinak. Ten kdo řezal to asi dostal příkazem, určitě s dokonale logickým vysvětlením proč uříznout, a když "dílo" dokonal, tak uviděl. (na chvilku v Brně)
Do Brna vlakem
Tuto scénu jsem z vlaku zahlédl a do mysli si jako motiv uložil při průjezdu tímto místem. Vytasení foťáku bylo zbytečné, po pár minutách jsme zastavovali na pátým nástupišti. Promarněnou příležitost jsm litoval, ale uvědomil jsem si, že až do toho místa vede nástupiště, tak jsem se vrátil motiv vyfotit.
BIRDMUDSKÝ TROJÚHELNÍK
ANTIGAUDÍ
WORKOUTCAT
Černá kočka na černé pryžové podlaze Pořád něco povídala a proplétala se v nohách. Nedalo se tam pocházet, pořád jsem měl pocit, že na ni šlápnu, jak na okraji pohledu splývala s pozadím ... Kdo tam chodí, tak ji zná.
TECHNORGASMUS
Jedno letní kino, čtyři modely nebeských těles, stovky lidí, miliony fotek ... je to zážitek.
TELČ v době PRÁZDNIN, příjemně živo i překvapivě zajímavo
KAREL
Karel Plíhal a Matěj Plíhal Karel Plíhal byl jedním z prvních, kdo před těmi čtyřiceti lety na zámeckém nádvoří v Telči hrál a tak na jubilejním ročníku nemůže chybět. Populární písničkář, mistr slova, jehož tvorba vždycky pohladí po duši nebo rozesměje takovým způsobem, až už bránice přestává stíhat. Karel letos přiveze svého syna Matěje, vystudovaného kytaristu a skladatele, který v minulosti hojně spolupracoval s významnými českými divadly Buranteatr nebo Husa na Provázku. Těšíme se, jak tenhle hudební rodinný tandem dopadne. (citace ze Zpravodaje Prázdnin v Telči, z 30. července 2022)
HLUBOKÝ LES PLNÝ HVĚZD, u Pařezitých rybníků nad Telčí
______________________________ _
STROM
Petr Nikl, Divoké záhony, Fait gallery, stojí zato vidět
S vnoučaty na Bosonce u kolejí
"Strítem" brněnským podzemím ...
Chlapeček, co vypadá, že nemá nohu, tak nohy má obě a zdravé a ta co není moc vidět, tak ta je dokonce rozverná, protože se právě chystá odkopnout svoji tamburínu, kterou dosud doprovázel rodinu hrající a zpívající v podchodě pod hlavasem. Takže žádná lítost! ... Hráli skvěle. Dvouhlasný syrový, ale čistý zpěv byl ještě lepší. O kousek dál po chvíli prošla veselá parta, co šla zapít ženichovu svobodu a při tom pořídili prenatálnímu manželovi svatební dar, když tu jeho budoucí bude bolívat hlava ... Tím podchodem prochází lidé většinou navenek neteční, zachmuření a ustaraní. Tentokrát se všichni, co šli proti nim otáčeli, culili a někteří překvapivou situaci s úsměvem komentovali.
PODIVNO
konec příprav, čekání a začátek koncertu VEČERA LIDÍ DOBRÉ VŮLE, 4. 7. 2022, na nádvoří před bazilikou
ELEKTROMODLITBY
HOLKY
"ŠÓKLE"
až dopadneš vraha, tak dostaneš kostečku 🙂
Může si pes ukousnout řetěz?
ATMO
BETONOVEJ BEZ
Čekání na VOLTA
HLEDEJ KOČKU
Občas se tu taková výzva objeví, ať už se jedná o fotomontáž, nebo fotorealitu ... Ale začnu z jiného konce. Měl jsem za úkol jít se psem. Samozřejmě pes je pes a pořád někde čmuchá, zvedná zadní nohu a také se jednou zastaví, prohne hřbet do vysokého oblouku, všechny čtyři tlapy dá k sobě, zvedne ocas a roztřepe se. Je to komická psí poloha, ve které je na chvíli absolutně bezbranný a neškodný. A představte si, v tu chvíli k němu skočilo ze stromu kotě a při vykonávání té jeho potřeby se k němu začalo úplně na těsno lísat, kolem dokola mu očuchávat hlavu a hřbet. Psovi, absolutnímu nepříteli koček. No nakonec se to kotě ztratilo v bezpečí mezi větvemi a listím stromu. 🙂
Možná to OSLÍ MŮSTEK je, možná není.
Dnes jsem se chystal něco vyřídit v Brně a jak tu máme novou vlakovou zastávku, tak tam autobusem nejezdím. Při obědě jsem si v televizi jen tak pustil western odehrávající se náhodou na mexické hranici, a nějak to vyšlo, že to časově nevyšlo a já se nedodíval, abych vlak stihl. Kupodivu, jak jsem ke kolejím těsně na čas docválal, tak jsem na peróně ještě stihl i zaznamenat závěrečnou epizodu toho filmu 🙂
Holky dostaly NÁUŠNICE
Zatím se zdá, že na našich bramborách mandelinkám pšenka nekvete 🙂
AFTERAIN
TANEČNICE MÉHO SRDCE
OBŘANY
Zpěvačka a houslistka Jana Kubrická z kapely HROCHANSONY
Pravidelně kreslím předprvomájové ženy na létajících strojích